Kamer Fun Club Yahoo! Mail Grubu Kamer Fun Club facebook sayfası Kamer Fun Club twitter sayfası

Üye Girişi

Kullanıcı Adı
:
Parola
:
 
 
 
 
Windsurf bir yelken sınıfıdır, diğer yelken sınıflarından farklı olarak dümeni yoktur, dümen işlevi başka bir fonksiyonla yerine getirilir. Windsurf<br>sürtünmesi çok az yelken alanı çok geniş onun için de diğer sınıflardan çok daha süratli seyir yapabilen ve seri olan bir tekne sınıfıdır.
Windsurf bir yelken sınıfıdır, diğer yelken sınıflarından farklı olarak dümeni yoktur, dümen işlevi başka bir fonksiyonla yerine getirilir. Windsurf
sürtünmesi çok az yelken alanı çok geniş onun için de diğer sınıflardan çok daha süratli seyir yapabilen ve seri olan bir tekne sınıfıdır.

Windsurf`de önemli olan iki nokta vardır :

1- Yelken de rüzgar etkisinin toplandığı bir nokta vardır. Buna RÜZGAR ETKİ MERKEZİ diyoruz

2-İkinci bir nokta da teknenin yana kaymasına mani olan su içindeki alanın toplandığı, odaklandığı nokta.Buna da YAN DİRENÇ MERKEZİ diyoruz. İşte windsurf de bu iki merkezlerin birbirleriyle ilişkileri bizim iyi süratli seyir yapmamızı sağladığı gibi, dönüşlerimizi (manevralarımızı)bu iki merkezin ilişkileri içinde yaparız. Örneğin; eğer biz rüzgara doğru hareketler yapıyorsak direğimizin eğimini geriye doğru yatırınca tekne
rüzgarın estiği yöne doğru dönmeye başlar. Eğer direğimiz dimdikse rüzgar nereden geliyorsa ona 90 derecelikaçı ile tekne seyir eder. Eğer direğimizi öne doğru yatırırsak yatırdığımız orantıda teknemiz rüzgara arkasını döner ve seyirlerini bu açılarda yapar.

Bu özelliklerinin yanısıra diyebiliriz ki, taşınması çok kolay, elde etmek daha ucuz ve kolay, çok dinamik, asrın ve gençlerin dinamizmini de tatmin edici hareketler yapabilme şansı veren adeta bir rüzgar makinasıdır. 

Windsurf`de iki eğilim var. Birisi eğlence maksadı ile yapılan FAN sınıfı. Bu sınıfda tekne ve yelken boyutları çok çeşitlidir. İsteyen küçük tekne
büyük yelken ile veya tam tersi büyük tekne küçük yelken ile fan yapabilir. Bunun dışında ikinci bir windsurf sınıfı One Design Olimpic surf sınıfı. Bu sınıfta yelkenler, tekneler ölçülüdür ve hiçbir değişiklik kimse yapamaz. Bu standartta olduğu içi bu sınıf olimpiyatlara kabul edilmiştir ve de enternasyonel yarışlar bu sınıfta her sene dünyada yapılmaya devam eder.

Windsurf

Hepinizin beğendiği, öğrenmek, yapmak istediği güzel bir aktivitedir. Hakkında filmlerde ve mecmualardaki görüntülerden bazı bilgilere sahipsiniz. Ancak, bu sporu yapan yüzlerce gencin bu spor hakkındaki bilgilerinin çok yönlü olmadığını görüyoruz. Onun için biz sizlere bu güzel windsurf`un bütün sportif yönlerini açarak anlatarak bilgilerinizi zenginleştireceğiz. Windsurf`un dünyada iki kategoride yarışmaları yapılır.

1- Fan sınıfı yarışları
2- Olimpic sınıf yarışları

1- Fan Sınıfı:

Dünyada bu sınıfta yarışan sporcuların bir kısmı, sayılı sporcuları profesyonel sporculardır. Tekne imal eden firmalar onları destekler sponsorlarıdır. Bu sınıf teknelerde yenilikleri göstermek ve satış şansını artırmak için bu sporcular çok gösterişli yarışlar yaparlar. Bu sporcuların malzeme sorunu para sorunu yoktur. En müsait yerlerde her zaman günde sekiz on saat çalışarak bu yarışlara hazırlanırlar. Bizler kendi kazançlarımızdan ve zamanımızdan ayırdığımız zaman olunca surf yapabilen insanlarız. Onların bu büyük imkanlarına sahip olmadığımız için onlar seviyesindeki yarışlar bizim için bir hayaldir. Türkiye`de Fan sınıfı yarışmalar yapan sponsor firmalar vardır. Ama bu yarışlar maalesef gayri resmi yarışlardır. Türkiye Yelken Federasyonu bu sınıfın da yarışlarını ele aldı. Ve senede 4 ayakta yapılan yarışlarına başladı. Bu yarışlara iştirak için bir lisans mecburiyeti vardır. Artık bundan sonra yapılan bu şampiyonalar böylece resmi olmuştur. Şimdi bu yarışlarda derece yapan sporcular artık milli olmak imkanına sahiptir. Fan sınıfı yarışlar iki disiplinde yapılır: 1- Parkur yarışları : Bu sınıf yarışların parkurları Apaz seyri yarışlarıdır. 2- Gösterişli hareketler yapılır. Bunlardan alınan puanlar değerlendirilir. Böylece bu sınıfın şampiyonaları yapılır.

2- Olimpik Sınıf :

Bütün dünya ülkelerinde binlerce gencin yaptığı resmi yarışları olan bir sınıftır. Bu sınıftaki gençler (ülkeler) arası yarışlara iştirak ederler.
Sonra Avrupa şampiyonlarına , daha sonra da dünya şampiyonalarına ulaşırlar. Bunlardan da başarılı olanlar olimpiyatlarda ülkelerini temsil eden sporcular olurlar ve olimpiyatlara iştirak ederler. Türkiye`de de bizim bu sınıf sporcularımız senede on ay her hafta yapılan yarışlara iştirak ederler. Sonra bölge ve grup birinciliklerine katılırlar. Sonra da Türkiye birinciliklerine giderler. Burada derece yapan Milli Sporculardır artık. Federasyon bu Milli Sporcuları Avrupa`daki yarışmalaragönderir. Sonra onlar yine Avrupa`da yapılan Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında Türkiye`yi temsil ederler. Uluslararası bu yarışmalarda iyi puan toplayan gençler Olimpiyatlarda Türkiye`yi temsil etme hakkı kazanırlar. Bu hakkı kazanan ve Olimpiyatlara katılan sporcularımız KUTLU TORUNLAR 2 defa, ASLI SÖZERİ , ERTUĞRUL İÇİNGİR, İLKNUR oldular. Dört Olimpiyatlarda da bu surfcüler Türkiye`yi temsil ederek yarıştılar. Bu kadar renkli ve Uluslararası dünyaya açılma şansı veren bu Olimpic surf sınıfına, daha çok Türk gencinin dahil olmasını bekliyoruz. Lütfen bu güzel sporu enternasyonal boyutta yapılan olimpic sınıfa yönelerek yapın Mutlu ve başarılı olacaksınız.

Olimpic sınıfta : Tekne , yelken , arma her şey eşittir. Herkes eşit şartlarda yarışır. Kimsenin avantajlı malzemesi yoktur. Yarışlar 3 (ORSA -
APAZ - KUPA )şamandıraları arasında yapılır. Rüzgarın her yönüne seyir yapılabilen zengin bir hareket imkanı vardır. Başarılı olma koşulu sadece herkesten iyi olan (kullanan) ındırBöylece hakkaniyetli dereceler ortaya çıkar Her türlü malzeme masraf seyahetler Türk Yelken Federasyonu ve kulüpler tarafından karşılanır. Bu sınıf surf cüsü olmak isterseniz çok programlı ve bilgili bir çalışma yapmanız ve Lisanslı sporcu olmanız lazımdır. Bunun sonunda Milli Sporcu olmak ve dünyada Türkiye`yi temsil etmek onuru sizleri bekliyor.

Biz de sizleri bu sınıfta görmeyi bekliyoruz.

::: K.F.C. AJANDA

 
 

  • Video 1
  • Video 2
  • Video 3

 
Kamer Fun Club © 2004 - Tüm hakları saklıdır
Bu site Kaleydoskop Dijital Ajans tarafından hazırlanıyor.